Marți, 17 Aprilie 2018 22:11

14 ani de la întronizareea Preasfinţitului Nicodim ca Episcop al Severinului şi Strehaiei

Scris de
Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

Pe 25 aprilie 2018 se împlinesc 14 ani de când Preasfințitul Părinte Nicodim a fost instalat în scaunul de Episcop al Severinului şi Strehaiei. În cei 14 ani de păstorire, Preasfințitul Nicodim a desfășurat la nivelul județului Mehedinți o intensă activitate culturală, misionară și social-filantropică.

Printre cele mai de seamă realizări se numără înființarea Asociaţiei ,,Filantropia Severin” şi a postului de radio „Lumina” al Episcopiei Severinului şi Strehaiei. Tot de numele Preasfinţiei Sale se leagă înfiinţarea corului „Kinonia” al acestei eparhii şi nu ultimul rând apariţia revistei Didahia.

Ca un Arhipăstor neobosit, Preasfințitul Părinte Nicodim a înființat și reînființat importante vetre monahale, a hirotonit preoți pentru credincioșii mehedințeni și a vegheat îndeaproape asupra turmei încredințate spre păstorire.

La ceas aniversar rugăm pe Bunul Dumnezeu să îi dăruiască alesului Său arhierie îndelungată, cu spor pe calea mântuirii!

La mulţi ani, Preasfinţite Părinte Episcop!

 

Citit 1278 ori


mbl live


mbl youtube