Episcopia Severinului si Strehaiei - Articole filtrate după dată: Iulie 2019

Părintele Nicolae Prună, preot la Parohia mehedințeană Vânători, caracterizat de Preasfințitul Părinte Nicodim drept un om onest și un preot demn de misiunea pe care a avut-o, a fost înmormântat marți, 30 iulie 2019.

Publicat în Știri religioase

Preacucernicul Părinte Prună Nicolae, preot paroh al Parohiei Vânători, Protopopiatul Vânju Mare, a trecut la cele veșnice în dimineața zile de 27 iulie 2019, în urma unui tragic accident de circulație.

Publicat în Știri religioase

Sâmbătă, 27 Iulie 2019, când Biserica Ortodoxă prăznuiește pe Sfântul Mare Mucenic și Tămăduitor Pantelimon, Preasfințitul Părinte Nicodim, episcopul Severinului și Strehaiei s-a aflat în mijlocul comunității parohiale din satul Izvoru Aneștilor, comuna Livezile, Protopopiatul Drobeta, județul Mehedinți.

Publicat în Știri religioase

Patriarhia Română își exprimă sincera compasiune și solidaritate față de durerea prin care trece familia tinerei Alexandra Măceșanu, victima unei răpiri care a indignat puternic societatea românească în aceste zile.

În așteptarea rezultatului cert al anchetei autorităților care cercetează acest caz cutremurător, Patriarhia Română îndeamnă pe toți preoții și credincioșii să o pomenească în rugăciuni pe Alexandra, pe părinții și rudele îndurerate ale acesteia.

Ne exprimăm speranța că acest caz va fi elucidat în cel mai scurt timp posibil de către autorități, iar cei vinovaţi vor fi pedepsiţi conform legilor în vigoare. Totodată, ne îngrijorează numărul crescând al femeilor care devin victime ale violenţei şi ale traficului de persoane, fapt care degradează demnitatea umană şi pacea socială.

În acest sens, pe lângă rugăciune, trebuie intensificate acţiunea de solidaritate cu familiile afectate şi promovarea unui comportament responsabil în societate.

Biroul de Presă al Patriarhiei Române

Publicat în Comuncate de presă

Joi, 25 iulie, când Biserica Ortodoxă prăznuieşte Adormirea Sfintei Ana, mănăstirea mehedințeană ,,Sfânta Ana" din localitatea Orșova și-a serbat hramul.

Joi, 25 Iulie 2019 14:10

Sfințire de Biserică la Șușița

Duminică 28 iulie 2019 va avea loc slujba de sfințire a bisericii din localitatea Șușița, comuna Breznița de Ocol, județul Mehedinți.

Publicat în Știri religioase

În fiecare an, pe data de 25 iulie, Biserica noastră prăznuieşte Adormirea Sfintei Ana, mama Maicii Domnului. O zi specială pentru Mănăstirea Sfânta Ana din Orşova, care îşi sărbătoreşte ocrotitoarea.

Publicat în Știri religioase

Cu ocazia prăznuirii Sfântului Ilie Tesviteanul, parohia din cartierul Crihala care îl are ca ocrotitor a organizat o serie de manifestări liturgice la care au participat toţi binecredincioşii severineni.

Publicat în Știri religioase

Binecredincioşii creştini mehedinţeni au participat sâmbătă, 20 iulie, la hramul bisericii Schitul de Sus. Aşezată sub patronajul spiritual al Sfântului Proroc Ilie Tesviteanul, lăcaşul de închinare a adunat în juru-i mulţime de pelerini veniţi de prin toate părţile judeţului în ziua praznicului slăvitului proroc.Slujba a fost săvârşită de Întâistătătorul Eparhiei Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Nicodim, înconjurat de un sobor de ieromonahi, preoţi şi diaconi.

Publicat în Știri religioase

În ziua de luni, 22 iulie 2019, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, aniversează împlinirea vârstei de 68 de ani.
Cu acest prilej, după ședințele de lucru ale Permanențelor Arhiepiscopiei Bucureştilor şi Patriarhiei Române, la ora 12.00, va fi oficiată o slujbă de TE DEUM în Paraclisul „Sfântul Gheorghe” din Reședința Patriarhală, ca mulțumire adusă lui Dumnezeu pentru împlinirile recente din viața Bisericii Ortodoxe Române și a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel.
Mesajele de felicitare cu ocazia aniversării zilei de naștere a Patriarhului României pot fi înmânate direct la Cabinetul Patriarhal sau trimise la adresa de e-mail Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea., ori la numărul de fax 021.406.71.62.
Menționăm că sărbătoarea oficială a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel este în ziua de 30 septembrie a fiecărui an, data întronizării Preafericirii Sale în demnitatea de Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române (30 septembrie 2007).

Biroul de Presă al Patriarhiei Române

Publicat în Comuncate de presă