Episcopia Severinului și Strehaiei - Vineri, 30 Septembrie 2022

Credincioșii din județul Teleorman sunt așteptați sâmbătă, 1 octombrie 2022, la Mănăstirea „Nașterea Maicii Domnului”Adămești din comuna Nanov, cu prilejul sfințirii bisericii mari a așezământului monahal, ocrotită de Sfântul Mărturisitor Ioan Rusul.

Publicat în Știri religioase

În Duminica a XIX-a după Rusalii, Predica de pe Munte - iubirea vrăjmașilor, ierarhul nostru va fi prezent în duh liturgic în biserica cu hramul „Sfântul Dumitrie Izvorâtorul de Mir” situată în incinta cimitirului ortodox „Sfântul Gheorghe” din Drobeta Turnu Severin.

Publicat în Știri religioase

În ziua de joi, 29 septembrie 2022, în Aula Magna „Teoctist Patriarhul” din Palatul Patriarhiei, sub președinția Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, s-a desfășurat ședința de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.

Publicat în Comunicate

Episcopia Severinului şi Strehaiei prin sectorul Social – Filantropic și Asociația „Filantropia Severin”, pe parcursul lunilor septembrie - octombrie, a inițiat o acțiune umanitară constând în oferirea de rechizite școlare pentru elevii mai multor unităţi de învăţământ din mediul rural.

Publicat în Comunicate

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Septembrie 2022 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube