Episcopia Severinului și Strehaiei - Miercuri, 26 Mai 2021

În fiecare an, de Ciumarcă, credincioşii din zona de munte a Mehedinţiului se adună ca la o adevărată nedee. Ciumarca este o sărbătoare instituită de însuşi Sfântul Nicodim de la Tismana, ocrotitorul Eparhiei Severinului şi Strehaiei.

Publicat în Știri religioase

Joi, 27 mai, când Biserica Ortodoxă face prăznuirea Sfântului Mucenic Iuliu Veteranul, mănăstirea mehedințeană Jiana îmbracă straie de sărbătoare, serbându-și hramul. Așezământul monahal din Câmpia Blahniței va deveni în aceste zile o oază de pelerinaj și rugăciune pentru credincioșii iubitori de prăznuire.

Publicat în Știri religioase

În perioada 28 mai - 1 iunie, se desfășoară la Drobeta Turnu Severin festivalul de film pentru copii - Kinosaga. Festivalul are în programul celor 5 zile de desfășurare filme pentru copiii cu vârste cuprinse între 7 și 12+. Pentru cei mai mici, începând cu vârsta de 5 ani, există ateliere de lectura, de materiale reciclabile și ateliere de păpuși. Pe toată durata festivalului ușile Palatului Culturii „Teodor Costescu” sunt deschise, întrarea este liberă, preferabil cu programare înainte.

« Mai 2021 »