Episcopia Severinului si Strehaiei - Sâmbătă, 27 Februarie 2021
Sâmbătă, 27 Februarie 2021 22:31

Parohia mehedințeană IIovăț are un nou preot

Sâmbătă, 27 februarie 2021, Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei a poposit în mijlocul enoriașilor parohiei Ilovăț, protopopiatul Baia de Aramă, județul Mehedinți, unde a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica parohială.

Publicat în Știri religioase

Sâmbătă, 27 februarie 2021, la Mănăstirea Topolnița din județul Mehedinți a fost săvârșită slujba Parastasului în cinstea Părinților Grațian Rădac, Vichentie Popescu și Pavel Nicolaescu, stareți și duhovnici ai vetrei monahale din Valea Topolniței, dar și a celorlalți viețuitori ai acestei mănăstiri, mutați în Împărăția Cerească, odată cu trecerea timpului.

Publicat în Știri religioase

Sâmbătă, 27 februarie, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei va săvârși Sfânta Liturghie la Biserica din localitatea Ilovăţ. În cadrul evenimentului euharistic va avea loc Sfânta Taină a Hirotoniei și instalarea noului preot paroh al Parohiei Ilovăţ.

În Duminica a XXXIV-a după Rusalii, pe 28 februarie, credincioşii parohiei mehedinţene Baloteşti vor primi în mijlocul lor pe Întâistătătorul Eparhiei Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Părinte Nicodim.

Preasfinţia Sa va săvârşi Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica parohiei, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Ierarhul mehedinţean va fi însoţit în vizita pastorală de un grup psaltic de la Catedrala episcopală din Drobeta Turnu Severin, care va da răspunsurile slujbei euharistice.

Publicat în Știri religioase

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Februarie 2021 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube