Episcopia Severinului si Strehaiei - Sâmbătă, 04 Decembrie 2021
Sâmbătă, 04 Decembrie 2021 18:43

Slujire arhierească la Mănăstirea Mraconia

Sâmbătă, 4 decembrie 2021, Sfânta Mănăstire Mraconia din Protoieria Drobeta a primit vizita pastorală a Preasfințitului Părinte Nicodim Episcopul Severinului și Strehaiei.

Publicat în Știri religioase

În Duminica a XXVII-a după Rusalii, pe 5 decembrie, credincioşii parohiei mehedinţene Baloteşti vor primi în mijlocul lor pe Întâistătătorul Eparhiei Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Părinte Nicodim.

Preasfinţia Sa va săvârşi Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica parohiei, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Ierarhul mehedinţean va fi însoţit de un grup psaltic de la Catedrala episcopală din Drobeta Turnu Severin, care va da răspunsurile slujbei euharistice.

Credincioşii parohiei Baloteşti sunt aşteptaţi să ia parte la rugăciunea sobornicească, la comuniunea liturgică şi bucurii duhovniceşti ce vor fi încununate de arhiereşti binecuvântări.

Marele praznic al Sfântului Nicolae îl va găsi pe Preasfinţitul Nicodim în mijlocul obştei monahale a mănăstirii Gura Motrului unde va săvârşi Sfânta Liturghie, înconjurat fiind de slujitorii sfântului aşezământ. În cadrul slujbei euharistice, monahul Ioachim va primi Taina Hirotoniei întru ieromonah.

Publicat în Știri religioase

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Decembrie 2021 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube