Episcopia Severinului și Strehaiei - Duminică, 26 Decembrie 2021

Luni, 27 decembrie, când Biserica Ortodoxă îl cinsteşte pe Sfântul şi Întâiul Mucenic Arhidiacon Ştefan, Preasfinţitul Părinte Episcop Nicodim va sluji în biserica cu hramul „Sfântului Ierarh Nicolae” din parohia Orşova Sud. Raspunsurile la strana vor fi date de câţiva membri ai corului „Kinonia”.

Publicat în Știri religioase

Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, îşi sărbătoreşte duminică ocrotitorul spiritual, Sf. Cuv. Nicodim cel Sfinţit de la Tismana.

Publicat în Comunicate

Sfântul Cuvios Nicodim de la Tismana este ocrotitorul Episcopiei Severinului şi Strehaiei. El este cel care a înfiinţat acum 650 de ani Mănăstirea Vodiţa şi tot de numele său este legată şi începerea vieţii monahale la alte trei mănăstiri din Eparhie: Topolniţa, Coşuştea Crivelnic şi Gura Motrului. Sfântul a întemeiat şi alte biserici în ţinuturile Mehedinţiului, iar din timpul său oamenii ţin sărbătoarea numită Ciumarca, ce aminteşte de minunile vinedecărilor de ciumă pe care Sfântul le-a săvârşit.

Publicat în Știri religioase

« Decembrie 2021 »