Episcopia Severinului și Strehaiei - Miercuri, 27 Octombrie 2021

În ziua prăznuirii Sântului Cuvios Dimitrie Cel Nou, ocrotitorul Bucureștilor, Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin a avut parte de o bucurie duhovnicească deosebită primind binecuvântarea arhierească a Preasfințitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, care a slujit aici Sfânta Liturghie.

Publicat în Știri religioase

De praznicul Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de mir, mai multe biserici din Eparhia Severinului și Strehaiei și-au serbat hramul. Printre acestea a fost și biserica ce are ca ocrotitor pe Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, din incinta Cimitirului Ortodox „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”.

Publicat în Știri religioase

Miercuri, 27 octombrie, de praznicul Sfântului Dimitrie Basarabov, Preasfinţitul Nicodim va sluji Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin.

« Octombrie 2021 »