Episcopia Severinului si Strehaiei - Bine aţi venit!

Preoţii, cântăreţii bisericeşti şi credincioşii din Episcopia Severinului şi Strehaiei sunt invitaţi să participe, joi, 18 aprilie, ora 19.00, în Sala Mare a Palatului Culturii "Theodor Costescu", din Drobeta Turnu Severin, la o conferinţa pastoral-misionară cu tema "Familia creştină contemporană frumuseţe şi rost", care va fi susţinută de părintele Nicolae Tănase de la Valea Plopului.

În după-amiaza zilei de miercuri, 17 aprilie, Preasfințitul Părinte Episcop Nicodim va primi la reşedinţa episcopală un număr de 12 elevi calificaţi la fazele naționale ale Olimpiadei de Religie ce se va desfăşura la Oradea în perioada 1- 5 mai, respectiv cea a Concursului Cultură şi Spiritualitate ce va avea loc în două serii: pentru ciclul gimnazial la Mănăstirea Putna în perioada 15-19 mai şi pentru ciclul liceal, în Râmnicu Vâlcea, în perioada 22-26 mai.

Elevii vor fi însoțiți de profesorii îndrumători și de domnișoara inspector de specialitate, Dana Săftoiu. Preasfințitul îi va binecuvânta pe olimpici în cadrul unei slujbe pentru dobândirea învățăturilor celor bune și folositoare, urându-le spor duhovnicesc, rugându-L pe Dumnezeu să le călăuzească pașii și să le lumineze mintea spre a descoperi și a culege rodul cel bun al învăţăturilor Domnului Hristos.

Cele mai citite articole

radiolumina logo

construimcatedrala.ro

 
« Aprilie 2019 »
Lun Marţi Mie Joi Vin Sâm Dum
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


patriarhia link

 
basilica link

 
radiotrinitas link

 
trinitastv link

ziarullumina link

adreseweb link

 


mbl live


mbl video


mbl youtube