Episcopia Severinului și Strehaiei - Marți, 17 Aprilie 2018

Pe 25 aprilie 2018 se împlinesc 14 ani de când Preasfințitul Părinte Nicodim a fost instalat în scaunul de Episcop al Severinului şi Strehaiei. În cei 14 ani de păstorire, Preasfințitul Nicodim a desfășurat la nivelul județului Mehedinți o intensă activitate culturală, misionară și social-filantropică.

Publicat în Stiri religioase

Organizat sub înaltul patronaj al Episcopiei Severinului şi anul acesta simpozionul reuşeşte să adune alături 15 profesori de marcă din spaţiul ortodox şi european. Timp de câteva zile, în perioada 23-27 aprilie, la Centrul Cultural “Sfântul Ioan Gură de Aur” patrologii vor îmbina cercetarea patristică cu trăirea autentic creştină.

Marți, 17 Aprilie 2018 21:58

13 ani de emisie pentru Radio Lumina

În data de 23 aprilie, Episcopia Severinului şi Strehaiei se bucură de un moment anivesar special. Este vorba de împlinirea a 13 ani de emisie neîncetată a postul de radio deţinut de instituţia noastră bisericească – RADIO LUMINA.

Sfântul Mare Mucenic Gheorghe este un sfânt martir, sărbătorit de aproape toate Bisericile tradiţionale, de obicei, la 23 aprilie. Patron al unui număr de ţări, regiuni şi oraşe, Sfântul Gheorghe este de asemenea ocrotitorul Moldovei.

Publicat în Stiri religioase

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, în perioada 21-22 aprilie 2018, Arhiepiscopia Râmnicului organizează mai multe evenimente cultural-duhovnicești care marchează hramul Catedralei Arhiepiscopale „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica” din Râmnicu Vâlcea.

Publicat în Stiri religioase

Vineri, 20 aprilie, ora 17.30, va avea loc în sala mare de spectacole a Palatului Culturii „Teodor Costescu”conferinţa pastoral-misionară de primăvară-vară a preoţilor din cuprinsul Eparhiei Severinului şi Strehaiei. Conferenţiar va fi Prof. Univ. Dr. Dan Zamfirescu, membru al Academiei Oamenilor de Ştiinţă, iar tema suţinută “Apărarea existenţei naţionale prin Biserică”, fiind considerată un subiect de mare importanţă şi actualitate în viaţa Bisericii şi neamului.

Publicat în Stiri religioase

Episcopia Severinului şi Strehaiei, prin Sectorul Cultural şi Învăţământ cu sprijinul Palatului Culturii „Teodor Costescu” din Drobeta Turnu Severin, organizează joi, 19 aprilie 2018, simpozionul „Mircea cel Mare - simbol al unităţii de credinţă şi de neam (1418-2018)”.

Zece ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române au oficiat duminică slujba de hram în Catedrala Episcopală din Caransebeş.

« Aprilie 2018 »