Episcopia Severinului și Strehaiei - Sâmbătă, 13 Mai 2023

În perioada 15-17 mai se desfăşoară lucrările Simpozionului Internaţional „Mehedinţi - istorie, cultură şi spiritualitate”. Ajuns la cea de-a XV-a ediţie, evenimentul cultural-ştiinţific este organizat la Drobeta-Turnu-Severin cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, prin Sectorul Cultural şi Învăţământ al Centrului eparhial, în parteneriat cu Facultatea de Teologie din Craiova.

Pe 15 mai, când Biserica Ortodoxă îl prăznuieşte pe Sfântul Cuvios Pahomie cel Mare, Mănăstirea Coşuştea - Crivelnic îşi va serba hramul. Sfânta Liturghie va fi săvârşită de către Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, înconjurat de un ales sobor de preoţi şi diaconi, iar răspunsurile la strană vor fi date de grupul psaltic „Sfântul M. Mc. Gheorghe” al Catedralei Episcopale din Drobeta-Turnu Severin.

Publicat în Știri religioase