Episcopia Severinului și Strehaiei - Joi, 09 Martie 2023

Pe 12 martie, în Duminica a II-a din Postul Sfintelor Paşti, Întâistătătorul Eparhiei Severinului va săvârşi Liturghia Sfântului Vasile cel Mare la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin. La această slujbă din duminica închinată Sfântului Grigorie Palama, ierarhul va fi înconjurat de slujitorii Catedralei, preoţi, diaconi şi psalţi. Cele două grupuri de cântăreţi bisericeşti, „Sfântul Gheorghe” şi „Sfântul Nicodim” vor aduce lui Dumnezeu jertfă de laudă din rodul buzelor, interpretând frumoasele cântări psaltice specifice perioadei Triodului.

Publicat în Știri religioase

Omul liturgic, care trăieşte vibrant ritmul temporal al înveşnicirii în Biserică, nu poate fi rupt de Euharistie, dorul după hrănirea cu Dumnezeu devenind aerul pe care sufletul îl respiră în tot anul bisericesc, dar mai ales în post.

Publicat în Știri religioase

La Drobeta Turnu Severin se va desfăşura sâmbătă, 11 martie 2023, etapa județeană a olimpiadei naționale interdisciplinare de limba şi literatura română şi religie CULTURĂ ŞI SPIRITUALITATE ROMÂNEASCĂ, pentru clasele V - XII. Competiţia școlară va avea loc la Școala Gimnazială „Constantin Negreanu” din orașul nostru. Aceasta este organizată de către Ministerul Educației prin Inspectoratul Şcolar Judeţean Mehedinţi cu implicarea catedrelor de Religie şi Limba şi literatura română. La concurs s-au înscris 167 de elevi.

Publicat în Comunicate

Asociaţia Foştilor Deţinuţi Politici, filiala Mehedinţi, a organizat joi, 9 martie 2023, la Drobeta Turnu Severin, un ceremonial de comemorare a tuturor luptătorilor anticomunişti din România. Ceremonia din ziua prăznuirii celor 40 de Sfinţi Mucenici din Sevastia Armeniei a avut loc în faţa monumentului din parcul Dragalina, dedicat victimelor comunismului.

Grupul catehetic al Parohiei Strehaia din Episcopia Severinului şi Strehaiei împreună cu elevii şi profesorii colaboratori din Şcoala Gimnazială Strehaia au desfăşurat în ultima săptămână două activităţi cuprinse în cadrul Concursului Naţional Catehetic intitulat „Tinerii şi vârstnicii să laude pe Domnul”, ediţia a XV-a.