Ziua Naţională a Românie va fi marcată şi la Drobeta Turnu Severin
Marţi, 29 Noiembrie 2016 12:50

timthumb1Românii de pretutindeni sărbătoresc marţi, 1 Decembrie, Ziua Naţională a României şi în marile oraşe ale ţării vor fi organizate o mulţime de evenimente dedicate sărbătorii. Cu prilejul sărbătoririi Zilei Naţionale a României, la Drobeta Turnu Severin, se va organiza la Monumentul Eroilor din centrul municipiului, începând cu ora 10.00, o ceremonie militară şi religioasă de depuneri de coroane şi jerbe de flori, după care manifestările se vor încheia cu o paradă militară locală. Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Nicodim, un sobor de preoţi de la Centrul Eparhial va oficia o slujbă de Te-Deum.

La manifestări, alături de militari, poliţişti şi reprezentanţi ai administraţiei publice locale, sunt invitaţi să participe veteranii de război, cadrele militare în rezervă şi retragere, reprezentanţii organizaţiilor sociale şi culturale, cetăţeni şi elevi ai municipiului.