Zilele culturii naţionale la Drobeta Turnu Severin
Joi, 12 Ianuarie 2017 17:07

DSC 3521Joi, 12 ianuarie, academicieni, profesori, istorici, oameni de ştiinţă şi preoţi au participat Zilele Culturii naţionale, manifestare desfăşurată la Palatul Culturii ,,Teodor Costescu” din Drobeta Turnu Severin, sub binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Nicodim.

Corul Kinonia al Episcopiei Severinului şi Strehaiei a susţinut un regal de cântece pe versuri de Mihai Eminescu iar cei prezenţi au trăit la intensitate creaţiile muzicale româneşti. A fost momentul când munca depusă de oamenii de cultură a fost adusă spre prezentare tuturor celor de faţă prin prezentarea revistelor sau cărţilor ieşite de curând de sub tipar.                                                                                                                                                            

Ineditul manifestării l-a reprezentat prezenţa în Cetatea Severinului a unor oaspeţi de marcă veniţi din Republica Moldova sau din Serbia. În cuvântul său, părintele episcop Nicodim a arătat cât de grea dar şi cât de importantă este munca omului de cultură.                                                                                                                         

Mâine, la mănăstirea Sf. Ana din Orşova, cu prilejul unei manifestări culturale, se va săvârşi şi un parastas pentru marele nostru poet naţional.

 

Foto: Pr. Marian Alin Gigină

 

DSC 3506DSC 3508DSC 3511

DSC 3522DSC 3525DSC 3527

DSC 3535DSC 3540DSC 3544

DSC 3546DSC 3577DSC 3588

DSC 3590DSC 3592