Zilele acestea se desfăşoară lucrările Simpozionului de Patristică
Marţi, 02 Mai 2017 10:58

1.DSC 9489Mai mulţi profesori de patrologie din Europa sunt împreună, în perioada 1- 4 mai în cadrul celei de-a patra ediţii a Simpozionului Internaţional de Patrologie, organizat de Episcopia Severinului şi Strehaiei la a Centrul Cultural “Sfântul Ioan Gură de Aur” din Drobeta-Turnu-Severin.

Lucrările simpozionului se desfăşoară cu binecuvântarea şi coordonarea PS Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, profesor de patrologie în cadrul facultăţii de Teologie din Craiova, care va susţine comunicarea: ESTRANGEMENT FROM OR DEPARTURE TO THE WORLD IN THE WRITINGS OF PHILOKALC FATHERS.

 

Dintre lucările susţinute de ceilalţi profesori conferenţiari, enumerăm:

Pr. Grace Yudin (LEO’S CRITICISM OF MANICHEAN FASTING IN 52ND LENTEN SERMON)

Pr. Prof. Dr. Pablo Argarate de la Universiatea din Graz-Austria (HODIE VERBUM DEI APPARUIT CARNE UESTITUM. THE LORD’S INCARNATION IN LEO’S SERMONS ON THE NATIVITY)

Pr.. Lucian D. Colda(SOME HISTORICAL, PHILOLOGICAL AND PATRISTIC ASPECTS RELATED TO THE NICENE-CONSTANTINOPOLITAN SYMBOL OF FAITH)

Pr. Alexandru Iorga (JESUS CHRIST – THE DIVINE HEALER AND SAVIOR IN KONTAKIA WRITTEN BY ROMANOS THE MELODIST)

 

Pr. Prof. Dr. Ioan Caraza de la Facultatea de Teologie din Bucureşti (THE APOSTOLIC CHURCH IN THE PATRISTIC EASTERN ORTHODOXY AND ITS PROFILE IN THE WESTERN WORLD BEGINNING WITH THE SECOND PATRISTIC PERIOD)

Lect. Dr. Ion Croitoru (SAINT BASIL OF PAIANA MĂRULUI. ASPECTS OF HIS TEACHING ON THE PRAYER OF THE MIND OR HEART FOR THE CONTEPORARY BELIVERS)

Prof. Dr. Theresa Hainthaler de la Facultatea de Teologie din Frankfurt (CHRISTOLOGICAL REASEARCH AND ORIENTAL CHURCHES)

Prof. Dr. Martin Tamke de la Göttingen-Germania (WAS MACHT EINEN MONCH ZUM MONCH? KONTROVERSEN UM DAS MONCHSIDEAL IN DER OSTSYRISCHEN LITERATUR AN DER WENDE DES 6 ZUM 7 JAHRHUNDERT)

Michael Cozic (ST.AMBROSE, THE PASTOR ENGAGED AND PROFOUND OR HOLY LITURGY IN THE SERVICE OF THE MILITANT CHURCH)

Pr. Prof. Univ. Dr. Constantin Pătuleanu de la Facultatea de Teologie din Bucureşti (LIFE IN CHRIST AS PREMISE OF MAN’S SPIRITUAL RENEWAL. BETWEEN THE EASTERN PARADIGM AND THE WESTERN ONE)

Prof. Dr. Cătălin-Ştefan Popa de la Gottingen-Germania (THE PROHIBITION AGAINST SEEING BETHLEHEM. ST. SOPHRONIUS AND HIS CHRISTMAS SERMON)

Theodoros C. Pittaras (THE UNCONDITIONAL DIVINE WILL IN THE CONDITIONAL INCARNATION OF THE WORD ACCORIDING TO ST. MAXIMUS THE CONFESSOR)

După cum afirmă PS Episcop Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei:

“Şi în acest an, aici în Drobeta Turnu Severin, se desfăşoară lucrările Simpozionului de Patrologie. Ne bucurăm de prezenţa unor specialişti în studiul Sfinţilor Părinţi de la noi din ţară dar mai ales din străinătate. Este un prilej de bucurie, fiindcă pe parcursul lucrărilor, conferenţiarii intră în comunuiune, se văd, se revăd şi acesta este, până la urmă, rostul simpozionului.”

De asemenea Pr. Prof. Univ. Dr. Constantin Pătuleanu şi-a exprimat bucuria participării şi a afirmat importanţa acestui simpozion:

“Nu pot să spun decât că sunt bucuros de această iniţiativă a Preasfinţitului Episcop Nicodim, de a aduna aici la Severin patrologi nu numai din ţară ci şi din străinătate, de acest simpozion în care se dezbat teme importante în Teologia Patristică şi de viaţa Bisericii.”

Prin lucrările acestui simpozion se doreşte revigorarea trăirii creştinismului autentic, în lumina operei didactice a Sfinţilor Părinţi şi Scriitori ai Bisericii noastre. Toate comunicările vor fi publicate ulterior într-un volum de specialitate, editat de Episcopia Severinului şi Strehaiei în parteneriat cu Facultatea de Teologie din Craiova.

 

 Foto: Marian Gigină și Constantin Bîrlan

DSC 9457  DSC 9516  DSC 9525  DSC9529