Zile de sărbătoare la Ribița și Mănăstirea Crișan
Vineri, 15 Septembrie 2017 19:37

68016 manastirea-crisan-vaca-1Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, Parohia Ortodoxă Ribița, Mănăstirea Ortodoxă Crișan și Primăria Comunei Ribița organizează, în zilele de 16-17 septembrie 2017, cu prilejul aniversării a 600 de ani de la atestarea bisericii monument istoric „Sfântul Ierarh Nicolae” din Ribița, respectiv a împlinirii a 25 de ani de la reactivarea mănăstirii Crișan (fostă Vaca), o manifestare cultural-duhovnicească, menită să puncteze importanța celor două străvechi așezăminte ecleziastice, în trecut și astăzi.

La aceste manifestări, precum şi la săvârşirea Sfântei Liturghii de la Mănăstirea Crişan va participa şi Preasfinţitul Părinte Nicodim Episcopul Severinului şi Strehaiei