Un nou protosinghel si hirotesii de stareti la Manastiri in Episcopia Severinului
Publicat de Pr. Marian Alin Gigină   
Duminică, 31 Decembrie 2017 22:16

DSC 2557În Duminica după Naşterea Domnului, una dintre cele mai vechi vetre monahale din judeţul Mehedinţi, Mănăstirea Gura Motrului a primit pe Întâistătătorul Eparhiei. Cu acest prilej binecredincioşii din părţile locului au participat la rugăciune şi la Sfânta Liturghie săvârşită de Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei. Alături de chiriarhul locului au  slujit în sobor, preoţi, diaconi şi părintele ieromonah Iacov Rusu la slujbă luând parte și vieţuitorii Sfintei Mănăstiri.

 

După Sfânta Liturghie pentru strădania depusă în ogorul Domnului la Sfânta Mănăstire Gura Motrului, Părintele Ieromonah Iacov Rusu a fost ridicat la rangul de protosinghel și a fost instalat stareț al Sfintei Mănăstiri primind de la Preasfințitul Părinte Nicodim toiagul, ca semn de întărire al demnității de stareț.

Tot în duminica aceasta și la Mănăstirile Strehaia, Cîrjei și Cerneți au fost instalate starețe. 

Astfel, prin hirotesie, în data de 31 decembrie 2017 au fost hirotesii de stareți:

- La Mănăstirea Gura Motrului, cu Hramul ”Sfânta Cuvioasă Parascheva”, a fost hirotesit și instalat stareț părintele Protosinghel Iacov Rusu;

- La Mănăstirea Strehaia, cu Hramul ”Sfânta Treime”, a fost hirotesită și instalată stareță Monahia Teofana Archiudean;

- La Mănăstirea Cîrjei, cu Hramul ”Sfinții Împărați Constantin și Elena”, a fost hirotesită și instalată stareță Monahia Anastasia Bărbuță;

- La Mănăstirea Cerneți, cu Hramul ”Sfânta Treime și Sfânta Anastasia Romana”, a fost hirotesită și instalată stareță monahia Grigoria Murgilă.

Gura Motrului:

 DSC 2422DSC 2427DSC 2435

DSC 2444DSC 2467DSC 2519

DSC 2523DSC 2549DSC 2587

Strehaia:

DSC 2619DSC 2635DSC 2659

 

 

 

 

 

 

 

 

Cîrjei:

DSC 2678

DSC 2693DSC 2704

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cerneți:

DSC 2727DSC 2738DSC 2740