Un nou preot pentru parohia Ostrovul Corbului
Luni, 10 Octombrie 2016 13:49

DSC 6484În data data de 09 octombrie, în a XX-a duminică după Rusalii, Prea Sfinţitul Episcop Nicodim a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica cu hramul ,,Naşterea Maicii Domnului” din parohia Ostrovul Corbului. Deși așezată într-o zonă pitorească, pe malul fluviului Dunărea și la aprox. 15 Km. de municipiul Drobeta Turnu Severin, parohia era de câțiva ani vacantă, din cauza depopulării localității. Prin rânduiala lui Dumnezeu, de acum înainte comunitatea de credincioși de la Ostrovul Corbului va fi păstorită de preotul Mircea Florin Tăgârță, care a primit harul preoției prin punerea mâinilor Preasfințitului Părinte Episcop Nicodim.

La eveniment a participat şi pr. Gheorghe Popescu, protoiereu al protopopiatului Drobeta Turnu Severin Sud. Tot acum a fost instalat în demnitatea de preot paroh ala acestei parohii. Momentul hirotoniei va rămâne profund marcat în viața familiei noului hirotonit, întrucât după Sfânta Liturghie întreaga comunitate de la ostrovului Corbului a participat la botezului pruncului Matei Cristian, tânărul vlăstar răsărit în familia noului preot. Cât privește sfântul locaș de la Ostrovul Corbului, acesta are formă de cruce şi datează din 1961. A fost sfinţit de vrednicul de pomenire mitropolit Firmilian.


DSC 6507  DSC 6565  DSC 6586