Un nou preot în Eparhia noastră
Vineri, 08 Februarie 2008 12:09

           În duminica a XVII-a după Rusalii, Prea Sfinţitul Episcop Nicodim va hirotoni întru preot pe seama parohiei Grozeşti pe diaconul Ioan Grigorie Mincu, în cadrul Sfintei Liturghii pe care Prea Sfinţia Sa o va oficia în biserica parohială cu hramul ,,Naşterea Maicii Domnului”din Grozeşti.

          Amintim că acesta a fost hirotonit diacon duminica trecută, în cadrul Sfintei Liturghii, pe care ierarhul nostru a săvârşit-o în biserica cu hramul ,,Sfântul Mare Mucenic Dimitrie" din parohia Negoieşti - protopopiatul Baia de Aramă.

           Iată că după câteva luni, parohia Grozeşti va avea un nou păstor de suflete. Aceasta era vacantă din luna septembrie 2007, prin transferul preotului Valentin Văleanu la o altă parohie.

 

            A consemnat Pr. Viorel Vlăducu, consilier mass-media.