Trei noi biserici vor fi sfinţite în Episcopia Severinului şi Strehaiei
Luni, 05 Septembrie 2016 10:37

sigla episcopie - originalÎn cursul lunii septembrie, în Episcopia Severinului şi Strehaiei trei noi biserici vor fi târnosite de către Preasfinţitul Părinte Episcop Nicodim.

Sâmbătă, 10 septembrie, va fi sfinţită biserica din satul Runcşor, com. Bala. Aici lucrările au fost coordonat de părintele paroh Luca Diaconescu. Noua biserică va purta hramul ,,Sf. Ioan cel Nou de la Suceava”.

Duminică, 11 septembrie, va fi sfinţită biserica din satul Nicolae Bălcescu. Aici lucrările au fost coordonate de părintele paroh Eliade Găină. Noul locaş de cult va fi aşezat sub purtarea de grijă a Maicii Domnului, având hramul ,,Adormirea Maicii Domnului”.

Sâmbătă, 24 septembrie, va primi târnosirea biserica din satul Lumnic, com. Prunişor, ridicată de un singur ctitor, Dl. Emilian Blându, fiu al satului. Aici lucrările au fost cordonate de părintele paroh Iulian Vătuiu. Lăcaşul de închinăciune este aşezat sub purtarea de grijă a Sf. Emilian de la Durostorum.