Tradiţionalul Concert de colinde al corului ,,Kinonia”
Luni, 19 Decembrie 2016 12:01

Afis-colinde-PalatÎn fiecare an, în preajma Sfintelor Sărbători, corul Kinonia al Episcopiei Severinului şi Strehaiei susţine tradiţionalul concert de colinde pentru sufletele credinciosilor severinieni.

Concertul intitulat generic ,,O, ce veste minunată!”, va avea loc in seara zile de 19 decembrie, ora 19, în sala mare a Palatul Culturii „Theodor Costescu”din Drobeta Turnu Severin.

Repertoriul va cuprinde colinde bizantine, colinde romanesti armonizate, colinde traditionale culese din zona de nord a judeţului Mehedinţi şi mult îndragitele colinde ale fraţilor noştri ardeleni. Vor prezenta D-na Alexanda Dediu şi D-l Dan Şalapa, iar intrarea va fi libera.

În acest an concertul de colinde va fi transmis în direct la postul de Radio Lumina, dar şi pe paginile de Facebook ale Radio Lumina şi corului Kinonia (https://www.facebook.com/radiolumina si https://www.facebook.com/corul.kinonia.drobeta.turnu.severin).

*

Corul Kinonia are în componenţa sa corişti angajaţi ai Centrului Eparhial al Episcopiei Severinului şi Strehaiei– clerici şi mireni – studenţi teologi, cântăreţi ai Catedralei Episcopale din Drobeta Tr. Severin, precum şi studenţi ai Universităţii Naţionale de Muzică din BucureştiCorul Kinonia are în componenţa sa corişti angajaţi ai Centrului Eparhial al Episcopiei Severinului şi Strehaiei– clerici şi mireni – studenţi teologi, cântăreţi ai Catedralei Episcopale din Drobeta Tr. Severin, precum şi studenţi ai Universităţii Naţionale de Muzică din BucureştiCorul bărbătesc Kinonia, condus de Arhid. Iulian Pruiu, a luat fiinţă în anul 2005 şi de atunci susţine anual concerte în Drobeta Tr. Severin şi în alte localităţi din ţară, cu ocazia celor două mari sărbători, Naşterea şi Învierea Domnului nostru Iisus Hristos, precum şi a altor evenimente culturale.

Ansamblul are în componenţa sa 25 de corişti angajaţi ai Centrului Eparhial al Episcopiei Severinului şi Strehaiei, clerici şi mireni, mulţi dintre ei absolvenţi ai Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti.

Corul Kinonia abordează un repertoriu variat: creatii corale religioase, populare şi patriotice, dar şi cântece populare autentice din judeţul Mehedinţi. Unul dintre obiectivele corului este redescoperirea cântecelor şi a vechilor tradiţii populare şi în mod special a cântului şi repertoriului bisericesc de tradiție bizantină, prin punerea în valoare a cântărilor psaltice ale marilor protopsalţi români.