Teologul mehedintean Sergiu Popescu a fost hirotonit preot
Duminică, 04 Noiembrie 2007 02:00
        Astãzi, 04 noiembrie 2007, teologul mehedintean Sergiu Popescu a primit darul preotiei, cu prilejul Sfintei Liturghii oficiate la parohia biserica Sf. Arhidiacon Stefan din Lunca Jiului-Craiova de cãtre Înalt Prea Sfintitul Mitropolit Teofan, care l-a hirotonit pe seama acestei parohii.
        Mentionãm cã sâmbãtã, 03 noiembrie a.c., PS Nicodim l-a hirotonit diacon, cu prilejul sãvârsirii Sf. Liturghii de la biserica din Ostrovul Mare.
        Mentionãm cã pãrintele Sergiu Popescu este originar din localitatea Ponoarele-Mehedinti, fiind fiul preotului Grigore Popescu.
        Din acest an este doctor în teologie, cu o lucrare de istorie bisericeascã ce se referã la istoria crestinismului din Mehedinti, de la începuturi pânã în prezent.

A consemnat Pr. Viorel Vlãducu, consilier mass-media.