Târnosirea bisericii "Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel" a parohiei Peştişul Mare din judeţul Hunedoara
Luni, 08 Mai 2017 09:54

tarnosire-PP-PestisulMareDuminică, 7 mai 2017, în a IV-a Duminică de după Paşti, comunitatea euharistică din localitatea Peştişul Mare, judeţul Hunedoara, a îmbrăcat haine de sărbătoare, prin slujirea în mijlocul credincioşilor a patru ierarhi din cadrul Bisericii Ortodoxe Române.

La invitaţia Preasfinţitului Părinte Gurie, Episcopul Devei şi al Hunedoarei, la evenimentul liturgic au mai participat Înaltpreasfinţitul Părinte Laurenţiu, Arhiepiscopul Sibiului si Mitropolitul Ardealului, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, şi Preasfinţitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei şi al Harghitei.

Prilejul slujirilor arhiereşti a fost târnosirea bisericii „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” a parohiei Peştişul Mare, edificiu dorit încă din anul 1938, însă a cărui construcţie a demarat numai după anul 1989. După munca asiduă asumată iniţial de către vrednicul de pomenire preacucernicul părinte Oneţ Dorian Anton, fost preot paroh al comunităţii, trecut la cele veşnice februarie 2010, continuată de către preacucernicul părinte Gabriel Florin Miricescu, actual preot paroh, fiu al satului pe care îl păstoreşte, alături de credincioşii parohiei, dar şi de alţi oameni apropiaţi Bisericii, cu ajutorul lui Dumnezeu, s-a ridicat o frumoasă biserică de zid, închinată Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel.

După slujba de târnosire, a urmat săvârşirea Sfintei şi Dumnezeieştii Liturghii de către cei patru arhierei, înconjuraţi de către un sobor de preoţi şi diaconi şi în prezenţa mulţimii de credincioşi venită să participe la bucuria comunităţii hunedorene. În cuvântul de învăţătură rostit la sfârşitul Sfintei Liturghii, Preasfinţitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei şi al Harghitei, le-a vorbit credincioşilor atât despre bucuria duhovnicească pe care o resimţim în urma luminatului praznic al Învierii Domnului nostru Iisus Hristos, dar şi despre înţelesurile tainice ale pericopei evanghelice citită astăzi în cadrul Sfintei Liturghii.

pm-02 pm-03 pm-04 pm-05

pm-06 pm-07 pm-08 pm-09