Subscriptie publicã pentru construirea Catedralei Mântuirii Neamului
Miercuri, 03 Octombrie 2007 03:00
Primul-ministru Cãlin Popescu-Tãriceanu a deschis ieri o subscriptie publicã pentru construirea Catedralei Mântuirii Neamului, cu o alocare de 30 de milioane lei, aproximativ 10 milioane euro, fonduri guvernamentale. Seful Executivului a fãcut acest anunt în cadrul ceremoniei de semnare a Protocolului de colaborare cu Biserica Ortodoxã Românã privind ajutorarea persoanelor defavorizate."Cunosc preocupãrile pe care le aveti precum si dorinta pe care fostul Pãrinte Patriarh a avut-o de a se construi o nouã catedrala patriarhalã. Întelegem nevoia de a realiza acest proiect si considerãm cã este absolut necesarã deschiderea unei subscriptii publice pentru a se asigura finantarea necesarã", a afirmat primul-ministru.

Premierul Tãriceanu a fãcut apel la cetãteni, la oamenii de afaceri, ONG-uri, la societatea civilã sã contribuie la realizarea acestui proiect. "Este un proiect ambitios si necesar având în vedere ca Bucuresti, capitalã europeanã, are nevoie de o clãdire reprezentativã si utilã pentru misiunea Bisericii Ortodoxe Române", a afirmat primul-ministru.

Sursa: www.radiolumina.roA consemnat Pr. Viorel Vlãducu, consilier mass-media.