Sărbătoarea Acoperământul Maicii Domnului în Episcopia Severinului şi Strehaiei
Luni, 03 Octombrie 2016 07:55

acoparamntul maiicii domnuluiPe 1 octombrie, în zi de praznic închinat Născătoarei de Dumnezeu, ierarhul mehedinţenilor a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica mănăstirii Mraconia. În cuvântul de învăţătură părintele episcop Nicodim le-a vorbit celor prezenţi despre folosul rugăciunii pe care o înălţăm către Maica Domnului, cea care este mijlocitoare înaintea Bunului Dumnezeu pentru tot neamul omenesc.

Tot în această zi, o delegaţia a părintelui episcop, condusă de părintele vicar eparhial - pr. Mihai Zorilă - a participat la hramul bisericii din parohia Gârla Mare II. Din delegaţie a făcut parte şi părintele Claudiu Constantin Crăciun, Consilier Administrativ. În această parohie, lucrările de construire pentru un nou locaş de cult au ajuns aproape de final, dorindu-se ca în anul 2017, la împlinirea a 10 ani de la punerea pietrei de temelie, lăcaşul de închinăciune să fie sfinţit.