Sobor de arhierei sfinţirea lucrărilor exterioare ale Catedralei Episcopale din Slobozia
Luni, 26 Septembrie 2016 09:25

slobozia 1Duminică, 25 septembrie 2016, clerul și mulțime de credincioşi au participat la sfinţirea lucrărilor exterioare ale Catedralei Episcopale „Înălţarea Domnului” din Slobozia, important moment, ce marchează „Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti în Patriarhia Română” și anul aniversar „2016. Episcopia Sloboziei și Călărașilor. Mărturisire spre desăvârşirea credinţei ortodoxe”.

Programul manifestărilor a început de Sâmbătă, 24 septembrie 2016, ora 17:00, când credincioşii din aceste meleaguri ocrotite de Dumnezeu, au participat la slujba de Priveghere.

A doua zi, Duminică, programul liturgic a început cu sfințirea lucrărilor exterioare ale Catedralei Episcopale, urmată de Sfânta Liturghie săvârşită de un sobor de 8 ierarhi după cum urmează: Înaltpreasfințitul Părinte CASIAN, Arhiepiscopul Dunării de Jos, Preasfințitul Părinte, LUCIAN, Episcopul Caransebeșului, Preasfințitul Părinte, NICODIM, Episcopul Severinului și Strehaiei, Preasfințitul Părinte, VINCENȚIU, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, gazda evenimentului, Preasfințitul Părinte, ANDREI, Episcopul Covasnei și Harghitei, Preasfințitul Părinte, VISARION, Episcopul Tulcii, Preasfințitul Părinte, MIHAIL, Episcopul Ortodox Român al Australiei și Noii Zeelande.

La slujbă au fost prezenți peste trei mii de credincioși, reprezentanți ai autorităților centrale, județene și locale din ambele județe ale Eparhiei, Ialomița și Călărași.

Corala „Sfântul Mare Mucenic Mina” a Protopopiatului Slobozia a dat răspunsurile liturgice.

La vremea chinonicului, Grupul de Cateheză „Speranța” al parohiei cu hramul „Nașterea Maicii Domnului” din Slobozia au susținut un concert, iar Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu le-a dăruit câte o Carte de Rugăciuni și un album mic cu Catedrala, iar doamnei profesoare Ecaterina Stroe, îndrumătoarea grupului, un Album-Monografie cu Catedrala Episcopală din Slobozia.

Înaltpreasfințitul Părinte CASIAN, Arhiepiscopul Dunării de Jos a vorbit, în cuvântul său, despre pescuirea minunată , săvârșită de Mântuitorul Iisus Hristos înaintea chemării la apostolat a ucenicilor Săi, despre exemplul de smerenie pe care ni-l dă Simon Petru, despre chemarea celor patru frați pentru a fi pescari de oameni.

Preasfințitul Părinte Episcop Vincențiu a mulțumit Înaltpreasfințitului Părinte CASIAN, pentru cuvântul de învățătură ziditor de suflete și Preasfințiților Părinți Episcopi pentru bucuria comuniunii liturgice la sfințirea lucrărilor exterioare ale Catedralei Episcopale.

Preasfințitul Părinte Vincențiu a acordat Ordinul „Crucea Sloboziei” în grad de Mare Cruce domnului Deputat Marian Neacşu.

După Sfânta Liturghie soborul de ierarhi, slujitori și oficialitățile prezente la slujbă au fost invitați la Casa Catedralei, într-un spațiu recent amenajat.


slobozia 3  slobozia 4  slobozia 5

slobozia 6