Sobor de arhierei la hramul Episcopiei Severinului şi Strehaiei
Publicat de Viorel Vladucu   
Vineri, 23 Decembrie 2016 09:09

m41Episcopia Severinului şi Strehaiei îşi prăznuieşte anual în data de 26 decembrie patronul spiritual. Luni, în ziua cinstirii Sfântului Nicodim cel Sfinţit de la Tismana, un sobor de arhierei va lua parte la sărbătoarea duhovnicească a clerului şi credincioşilor mehedinţeni.

Sute de credincioşi vor fi prezenţi la Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu Severin, cinstindu-l în chip deosebit pe reorganizatorul vieţii monahale de la nord de Dunăre. Rugăciunile drept-slăvitorilor creştini se vor îndrepta şi către Născătoarea de Dumnezeu, cea care la plinirea vremii a născut pe Mântuitorul Hristos.

Menţionîm şi faptul că în timpul Sfintei Liturghii, arhidiaconul Marian Alin Gigină va primi hirotonia întru preot pe seama Catedralei Episcopale.