Slujirile PS Episcop Nicodim din perioada 26-28 octombrie
Miercuri, 24 Octombrie 2007 03:00
               Vineri, 26 octombrie, când Biserica Ortodoxã Românã îl sãrbãtoreste pe Sfântul Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir, la invitatia ÎPS Mitropolit Teofan, PS Episcop Nicodim va sãvârsi Sfânta Liturghie Arhiereascã la Catedrala Mitropolitanã din Craiova, cu ocazia sãrbãtoririi hramului acestui sfânt lãcas.
            Sâmbãtã, 27 octombrie, când Biserica Ortodoxã Românã îl sãrbãtoreste pe Cuviosul Dimitrie cel Nou, PS Nicodim va sãvârsi Sfânta Liturghie la biserica din parohia Cocorova, protopopiatul Drobeta Turnu Severin Nord. Cu acest prilej, Prea Sfintia Sa va oficia si botezul fiicei preotului paroh Gârnitã Ionut Cristian.
            Duminicã, 28 octombrie, în duminica a XXIV-a dupã Rusalii, Prea Sfintitul Pãrinte Nicodim, Episcopul Severinului si Strehaiei, va sãvârsi slujba de resfintire a bisericii din parohia Gârla Mare I, dupã care va oficia Sfânta Liturghie. Preot paroh la aceastã parohie este pãrintele Bãcan Constantin. Cu aceastã ocazie, Prea Sfintia Sa îl va hirotoni întru diacon pe tânãrul teolog Grecu Gigel pe seama parohiei Ostrovul Mare.
 
A consemnat Pr. Viorel Vlãducu, consilier mass-media.