Slujirii arhiereşti de Praznicul ,,Naşterii Domnului”
Marţi, 25 Decembrie 2007 02:11

          Marţi, 25 decembrie a.c., de Praznicul Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos, Prea Sfintitul Episcop Nicodim va săvârşi Sfânta Liturghie la Paraclisul Catedralei Episcopale, în construcţie, din Drobeta Turnu Severin. Acesta are hramul ,,Naşterea Domnului”, în timp ce Catedrala Episcopală va fi sub purtarea de grijă a Sfântului Mare Mucenic Gheorghe - ocrotitorul Severinului.

          Cu acest prilej, Prea Sfinţia Sa va săvârşi slujba de sfinţire a catapetesmei acestui paraclis iar corul „Kinonia”, al Episcopiei Severinului şi Strehaiei va susţine un concert de colinde.

Sfânta Liturghie arhierească la Mânăstirea Vodiţa

           Miercuri, 26 decembrie a.c., când Sfânta Biserică prăznuieşte Soborul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu şi pe Sfântul Cuvios Nicodim cel Sfinţit de la Tismana - ocrotitorul Olteniei, Prea Sfintitul Episcop Nicodim va săvârşi Sfânta Liturghie la Mănăstirea Vodiţa, ctitoria Sfântului Nicodim. În cadrul Sfintei Liturghii, Prea Sfinţia Sa îl va hirotoni întru diacon pe tânãrul teolog Cătălin Ţăruş, pe seama Catedralei Episcopale.
            Tot acum, corul „Kinonia” al Episcopiei Severinului şi Strehaiei va susţine un concert de colinde, pentru ca în seara aceleiaşi zile să susţină un concert şi în sala Căminului Cultural din Godeanu, satul natal al Prea Sfinţitului Părinte Nicodim.

 

PS Nicodim va sluji la parohia Orsova Sud de praznicul Sfântului Stefan

           Joi, 27 decembrie a.c., când Biserica Ortodoxă îl cinsteşte pe Sfântul şi Întâiul Mucenic Arhidiacon Ştefan, Prea Sfinţia sa va sluji în biserica cu hramul ,,Sfântului Ierarh Nicolae” din parohia Orşova Sud.

           După săvârşirea Sfintei Liturghii, corul „Kinonia” va susţine un concert de colinde.

 

           A consemnat Pr. Viorel Vlăducu, consilier mass-media.