Slujirea arhierească în Duminica a X – a după Rusalii
Miercuri, 09 August 2017 13:19

ps-nicodim-episcopul-severinului-si-strehaiei 0

Comunitatea credincioşilor din localitatea Oreviţa, protopopiatul Vînju Mare, se va bucura, duminică, 13 august, de prezenţa Chiriarhul locului – Preasfinţitul Părinte Episcop Nicodim. Preasfinţia Sa va săvârşi Sfânta Liturghie în biserica parohială cu hramul ,,Sfântul Nicolae”.
 

Slujba euharistică va începe la ora 09.00, şi la ea va participa, alături de Ierarh,  un ales sobor de preoţi. Răspunsurile la strană vor fi date de protopsalţii Catedralei Episcopale din Drobeta Turnu Severin.

În Duminica a 10-a dupa Rusalii se va citi Evanghelia de la Matei 17, 14-23, despre Vindecarea lunaticului: 
“Şi mergând ei spre mulţime, s-a apropiat de El un om, căzându-I în genunchi, Şi zicând: Doamne, miluieşte pe fiul meu că este lunatic şi pătimeşte rău, căci adesea cade în foc şi adesea în apă. Şi l-am dus la ucenicii Tăi şi n-au putut să-l vindece. Iar Iisus, răspunzând, a zis: O, neam necredincios şi îndărătnic, până când voi fi cu voi? Până când vă voi suferi pe voi? Aduceţi-l aici la Mine. Şi Iisus l-a certat şi demonul a ieşit din el şi copilul s-a vindecat din ceasul acela. Atunci, apropiindu-se ucenicii de Iisus, I-au zis de o parte: De ce noi n-am putut să-l scoatem? Iar Iisus le-a răspuns: Pentru puţina voastră credinţă. Căci adevărat grăiesc vouă: Dacă veţi avea credinţă în voi cât un grăunte de muştar, veţi zice muntelui acestuia: Mută-te de aici dincolo, şi se va muta; şi nimic nu va fi vouă cu neputinţă. Dar acest neam de demoni nu iese decât numai cu rugăciune şi cu post. Pe când străbăteau Galileea, Iisus le-a spus: Fiul Omului va să fie dat în mâinile oamenilor. Şi-L vor omorî, dar a treia zi va învia. Şi ei s-au întristat foarte!”