Slujire arhierească și concert de colinde la biserica "Sf. Nicolae" din Orşova
Publicat de Viorel Ianasi   
Vineri, 22 Decembrie 2017 14:05

sfnicolae-orsovaÎn cea de-a treia zi a Crăciunului, miercuri, 27 decembrie, când Biserica Ortodoxă  prăznuieşte pe Sfântul Arhidiacon Ştefan, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va oficia Sfânta Liturghie în municipiul Orşova, la parohia “Sfântul Nicolae”.

Dreptslăvitorii creştini orşoveni sunt aşteptaţi la comuniunea euharistică din cadrul Liturghiei, făcându-li-se invitaţia specială de a participa în calitate de public la tradiţionalul concert de colinde al Corului Kinonia, ce va avea loc în sfântul locaş de închinare.

Aici, an de an, părintele paroh Iulian Nedelcu, organizează o serie de manifestări cu prilejul Sărbătorii Naşterii Domnului la care participă elevi de la şcolile din municipiu.