Slujire arhierească la hramul Mănăstirii Pantocrator din Episcopia Alexandriei şi Teleormanului
Publicat de Viorel Ianasi   
Vineri, 21 Iulie 2017 09:09

AFIS Pantocrator TeleormanSâmbătă, 22 iulie 2017, Presfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va participa la hramul Mănăstirii Pantocrator din Episcopia Alexandriei şi Teleormanului, aflată sub ocrotirea Sfintei Mironosiţe Maria Magdalena.

Cu acest prilej vor fi aduse la acest cinstit lăcaş monahal moaştele Sfântului Iosif cel Nou de la Partoș şi icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la parohia Măru din Episcopia Caransebeșului.

Racla cu moaștele Sfântului Iosif de la Partoș va fi așezată spre închinare credincioşilor într-un baldachin special amenajat, alături de racla cu moaștele Sfintei Mironosițe Maria Magdalena şi de Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului. Sfintele Moaște ale Sfântului Iosif vor rămâne în Mănăstirea Pantocrator până duminică, ora 15:00.

Sfânta Liturghie va fi săvârşită de un sobor de arhierei din care va face parte: Înaltpreasfinţitul Ioan, Mitropolitul Banatului, Înaltpreasfinţitul Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Galaction, Episcopul Alexandrei şi Teleormanului, Preasfinţitul Emilian Crişanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului şi Preasfinţitul Paisie Lugojeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei. Alături va sluji un ales sobor de preoţi şi diaconi.

Programul liturgic cu prilejul hramului este următorul:

Vineri 21 iulie

Ora 17:00 – racla cu Moaștele Sfântului Iosif cel Nou de la Partoș şi Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului vor ajunge la Mănăstirea Pantocrator. Acestea vor fi întâmpinate de Preasfințitul Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei și Teleorman, preoți, diaconi şi credincioși. În continuare va fi oficiată slujba Vecerniei și Litia.

Ora 21:00 – Taina Sfântului Maslu și Paraclisul Sfintei Mironosițe Maria Magdalena.

Sâmbătă 22 iulie

Ora 00:00 – Sfânta Liturghie săvârșită de un sobor de ierarhi.

Ora 18:00 – slujba Privegherii oficiată de Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul.

Duminică 23 iulie

Ora 9:00 – Sfânta Liturghie oficiată de un sobor de ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române.