Slujire arhierească în prima duminică după Botezul Domnului
Publicat de Viorel Vladucu   
Joi, 05 Ianuarie 2017 11:40

Catedrala SeverinÎn prima duminică după Praznicul Botezului Domnului (8 ianuarie), Chiriarhul mehedinţenilor – părintele episcop Nicodim – va săvârşi Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală cu hramurile ,,Învierea Domnului” şi ,,Sf.M.Mc.Gheorghe” din Drobeta Turnu Severin.

În calendarul ortodox există sărbători care se bucură de duminici speciale, duminica dinaintea sărbătorii respective şi duminica după sărbătoarea respectivă. Aşa avem şi Duminica după Botezul Domnului. Evanghelia Duminicii după Botezul Domnului prezintă începutul propovăduirii Mântuitorului Iisus Hristos, Lumina lumii şi a vieţii veşnice, Care cheamă la pocăinţă pe poporul evreu şi pe cele păgâne. Mântuitorul Iisus Hristos începe propovăduirea Evangheliei Sale cu aceste cuvinte: Pocăiţi-vă, că s-a apropiat Împărăţia cerurilor!.