Slujire arhierească în duminica a XI-a după Rusalii
Vineri, 02 Septembrie 2016 09:09

ps nicodimDuminică, 4 septembrie, părintele episcop Nicodim va sluji Sfânta Liturghie în biserica cu hramul ,,Adormirea Maicii Domnului" din parohia Godeanu, protopopiatul Drobeta Turnu Severin Nord.

În această duminică, luăm aminte la Cuvântul lui Dumnezeu ce face referire la Pilda datornicului nemilostiv (Matei 18, 23-35). Pilda din Sfanta Evanghelie este o parabolă in care datornicul cu zece mii talanti poate fi oricare dintre noi - dator cu pacate multe fata de Dumnezeu, iar stapanul care iarta datoria este Dumnezeu. Cel dator cu o suta de dinari este oricare dintre semenii nostri. Datornicul hain, caruia i s-a ier­tat tot, iar el nu vrea sa ierte mica datorie a neputinciosului sau datornic, ne reprezinta pe fiecare dintre noi, carora Dumnezeu ne iarta tot, iar noi nu vrem sa iertam nici cea mai mica jignire din partea aproapelui nostru. Prin aceasta parabola Mantuitorul largeste intelesul cuvintelor din rugaciunea Tatal nostru in care zicem: "...si ne iarta noua greselile noastre precum si noi iertam gresitilor nostri" (Matei 6, 12