Slujire arhierească în duminica a 21-a după Rusalii
Luni, 17 Octombrie 2016 13:20

 DSC0060Duminică, 16 octombrie, PS Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei s-a aflat în mijlocul credinicoşilor severineni. În duminica a 21-a după Rusalii Preasfinţia Sa a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală ,,Învierea Domnului" şi ,,Sf.M.Mc.Gheorghe" din Drobeta Turnu Severin.

Credinciosii prezenti la slujbă au avut ocazia de a se ruga împreuna cu ierarhul locului şi de a-i asculta cuvantul de învăţătură referitor la evanghelia duminicală privind pilda semănătorului: ,,…pământul este sfinţit de om, aşa cum spune proverbul, iar un mare ierarh a spus că tot omul îl şi spurcă, prin păcatele săvârşite. De multe ori se întâmplă ca oamenii să lucreze pământul în zi de odihnă, iar pământul se revoltă şi el. Să meditaţi la lucrurile acestea…”

Răspunsurile la strană au fost date de protopsalţii Catedralei Episcopale.