Slujbă arhierească de hramul Bisericii Grecescu
Luni, 07 Ianuarie 2008 02:00

biserica_grecescu.jpg        Luni, 07 ianuarie a.c., când Biserica Ortodoxă îl prăznuieşte pe Sfântul Ioan Înaintemergătorul şi Botezătorul Domnului nostru Iisus Hristos, Biserica Sfântul Ioan Botezătorul (Grecescu) din Drobeta Turnu Severin şi-a serbat hramul.
        Cu acest prilej, PS Episcop Nicodim a oficiat Sfânta Liturghie la acest lăcaş de cult.

 

 

 

{playerflv}http://www.episcopiaseverinului.ro/video/stiri/2008/ianuarie/7ian_grecescu.flv|480|380|#000000|false{/playerflv}   

      Biserica Grecescu este ctitorie din 1868, a familiei de boieri Ioan si Ioana Grecescu, care au ridicat şi spitalul din apropiere, cunoscut sub acelaşi nume. La realizarea proiectului, Carol I a angajat arhitectul capitalei, biserica  ridicându-se după stilul celei domneşti de la Curtea de Argeş. Valoarea şi frumuseţea acestui locaş religios sunt date şi de pictura interioară (stil neoclasic), creaţie a pictorului român Gheorghe Tătărescu (1872). Biserica a fost sfinţitã în 1875, iar în 1884 a devenit catedralã ortodoxã a orasului Tr. Severin. Cu râvnã şi pricepere s-au aplecat asupra acestei opere de artã religioasã doi profesori de desen din Turnu Severin, spãlând pictura (în 1898 Alexandru Rãsmeriţã iar în 1908 Theodor Zarnea). Acoperişul bisericii a fost fãcut iniţial din tablã de aramã dar a fost smuls de germani în 1917. Cel de azi dateazã din 1920.

          A consemnat Pr. Viorel Vlăducu, consilier mass-media.