Sfinţire troiţă Satul Plopi
Luni, 19 Iunie 2017 12:11

268ZI1MB.05 46 30 17.Still001

Duminică 18 iunie 2017 la ceas de seară doi arhierei Preasfințitul Părinte Lucian Episcopul Caransebeșului și Preasfințitul Părinte Nicodim Episcopul Severinului și Strehaiei au sfințit o troiță așezată la răscrucea drumurilor între satele Plopi şi Izvorălu din comuna Tâmna Județul Mehedinți.

Troița a fost ridicată prin osteneala părintelui Constantin Cilibia de la biserica „Schimbarea la Faţă” din orașul stațiune Băile Herculane, originar din satul Plopi, a prietenului său Traian Gîrjoabă originar din satul Colăreț, precum și a unui alt consătean al părintelui Cilibia în vârstă de 92 de ani și anume domnul economist Traian Birău. Troiţa a fost începută în anul 2014 piatra de temelie fiind pusă la data de 17 septembrie şi a fost ridicată prin osteneala celor trei ctitori la iniţiativa Părintelui Cilibia care după mai multe intervenţii chirurgicale pe cord deschis a simţit nevoia de a aduce această troiţă drept mulţumire lui Dumnezeu pentru toată facerea de bine.

 

 

P.S. Lucian Episcopul Caransebeșului


Pr. ic. stavr. Dr. Constantin Cilibia


Traian Gîrjoabă – ctitor