Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române reunit în şedinţă de lucru la Reşedinţa Patriarhală
Vineri, 10 Februarie 2017 08:19

Capture Sedinta Sf SinodLa Reședința Patriarhală au avut loc in data de 09 februarie 2016, lucrările Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române. Întrunirea a fost prezidată de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.

Cuvântul de deschidere a aparţinut Întâistătătorului Bisericii noastre.

În continuare, Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, a susţinut meditaţia duhovnicească Hermeneutica paternităţii duhovniceşti a ierarhului şi receptarea ei în contextul crizei spirituale contemporane.

Sfântul Sinod este cea mai înaltă autoritate a Bisericii Ortodoxe Române, în toate domeniile ei de activitate. Sfântul Sinod se compune din Patriarh, toți mitropoliții, arhiepiscopii, episcopii eparhioți, episcopii-vicari patriarhali, episcopii-vicari și arhiereii vicari în funcțiune. Sfântul Sinod se întrunește anual în cel puțin două ședințe de lucru, în perioadele de primăvară și toamnă, iar în ședințe extraordinare, ori de câte ori este nevoie.