Sfânta Liturghie de Crăciun la Catedrala episcopală din Drobeta Turnu Severin
Publicat de Viorel Vladucu   
Vineri, 23 Decembrie 2016 09:05

 DSC0060Credincioşii severineni sunt poftiţi în ziua de Crăciun, duminică, 25 decembrie, la o slujbă specială săvârşită cu această ocazie la Catedrala Episcopală din municipiu. Cei prezenţi se vor bucura de vestea minunată a Naşterii Mântuitorului nostru Iisus Hristos împreună cu arhipăstorul lor, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, care va liturghisi alături de soborul de preoţi şi diaconi ai Catedralei episcopale.

Ambianţa duhovnicească de rugăciune va fi întreţinută de răspunsurile date la strană de membrii celor două grupuri psaltice.

În cadrul Sfintei Liturghii va fi hirotonit întru preot arhidiaconul Adrian Antonie Olarean, pe seama Catedralei Episcopale. La finalul Sfintei Liturghii se va da citire tradiţionalei Pastorale de Crăciun a chiriarhului mehedinţean.

Sărbătoarea şi bucuria comuniunii continuă şi luni, 26 decembrie, în vechea Cetate a Severinului, Episcopia Severinului şi Strehaiei urmând să îşi prăznuiască hramul, „Sf. Cuvios Nicodim cel Sfinţit de la Tismana".