Sf. Dimitrie-Izvorâtorul de mir este Ocrotitorul Municipiului Craiova
Miercuri, 24 Octombrie 2007 03:00
În perioada 21 – 28 octombrie 2007, la Craiova se desfãsoarã cea de-a XI-a editie a Zilelor Municipiului Craiova. Concerte, spectacole de teatru si operã, concursuri, expozitii, lansãri de carte, simpozioane, târgul mesterilor populari, târgul micilor inventatori si un carnaval în aer liber, sunt doar câteva din evenimentele de care vor putea beneficia craiovenii în aceastã sãptãmânã.
Din multitudinea de evenimente organizate pe parcursul celor opt zile nu vor lipsi manifestãrile religioase. Astfel joi, de la ora 18.30, în ajunul praznicului Sfântul Dimitrie Izvorâtorul de Mir, ocrotitorul spiritual al Craiovei, este organizatã o procesiune cu Sfintele Moaste ale Sfintilor Mucenici Serghie si Vah, Sfântului Ierarh Nifon si Sfintei Mucenite Tatiana, pe strãzile centrale ale orasului. De asemenea, vineri 26 octombrie va fi sãvârsitã Slujba Sfintei Liturghii de cãtre IPS Pãrinte Mitropolit Teofan la Catedrala Mitropolitanã „Sfântul Dumitru” din Craiova împreunã cu ierarhi din Sinodul Mitropolitan. Sâmbãtã 27 octombrie, de praznicul Sfântului Dimitrie cel Nou Basarabov, va fi sãvârsitã slujba de sfintire a noii biserici cu hramul „Sfântul Antonie cel Mare” din parohia Leamna, protoieria Craiova Nord, slujbã la care va participa, alãturi de ierarhi si preoti din Oltenia, si PS Ioan, Episcop al Covasnei si Harghitei.
 
A consemnat Pr. Viorel Vlãducu, consilier mass-media.