SEVERIN FEST LA CEA DE-A III –A EDITIE
Miercuri, 07 Noiembrie 2007 02:00

everest1.jpg      Timp de o sãptãmânã organizatorii, CENTRUL CULTURAL MEHEDINTI, FUNDATIA PENTRU TINERET MEHEDINTI, Societatea cultural-artisticã DUNARIS, Asociatia SPEO ALPIN MH, FUNDATIA CULTURALÃ ALICE VOINESCU si Palatul Cultural „TEODOR COSTESCU”, propun publicului severinean dar si celui din Orsova si Strehaia o serie de manifestãri culturale, precum si expozitii de fotografie si graficã, lansãri de carte si un spectacol artistic prezentat de Palatul Copiilor.

      Deschiderea  oficialã a debutat  cu o expozitie de fotografie speologicã realizatã de cãtre trei români Cristian Tzecu, Szolt Torok si Cãtãlin Neacsu care au avut sansa sã facã o expeditie  în India, Nepal si Tibet si care au surprins pe hârtie fotograficã o micã parte din frumuseþile acestor locuri.

      Talentul, pasiunea, înaltul grad al cunostinþei profesionale au fost exprimate într-un spectacol vizual firesc, destins, decent. Minunatele fotografii sunt nelipsite de mister, având un fior narativ, capabil sã trezeascã nu numai emotia, ci si meditatia, sã înaripeze initiativa interpretativã a privitorului, sã-l facã sã gândeascã la toate semnificatiile acestor lucrãri. Subiectul a fost ofertant fãcând sã intrãm în dialog cu o altã lume plinã de mister cu o culturã si o civilizatie aparte.

everest7.jpg      Momentul a fost continuat cu o proiectie multumedia unde au fost prezentate cele mai importante momente din cadrul expediþiei de cucerire a vârfului Cho Ozu ( 8200,5 m). Expeditia româneascã „ De partea ta” a avut ca membrii pe  Cristian Tzecu, Szolt Torok si Cãtãlin Neacsu iar  alãturi de ei, desi cu proiect si finantare separatã, au fost românii Sergiu Matei si Alexandru Gãvan, din Bucuresti. Expeditia româneascã, organizatã de Monterosa Treks and Expeditions din Nepal a avut si alpinisti din Slovenia, Japonia, Tara Bascilor, Danemarca si Polonia.  A fost un film emotionant, captivant unde publicul a savurat cu placere frumusetile înãltimilor si unde am simtit cu totii prezenta lui Dumnezeu si pronia Sa pentru temerari.

everest8.jpg      Au urmat aprecieri, cuvântãri atât din partea celor ce au realizat proiectia cât si din partea organizatorilor si invitatilor cu accent pe faptul cã si tara noastrã are locuri frumoase ce trebuiesc promovate pentru a fi cunoscute de tânãra generatie dorindu-se a se realiza materiale video specifice în acest sens.

      Seara s-a încheiat cu colocviul „ Educatia nu are granite. sansele nu au vârstã”.

A consemnat Pr. Iulian Nedelcu, Consilier Cultural.