Seminarul de instruire în comunitate privind serviciile de furnizare a scaunelor rulante corespunzătoare
Luni, 22 Mai 2017 07:55

seminar 01Fundaţia Motivation România organizează “Seminarul de instruire în comunitate privind serviciile de furnizare a scaunelor rulante corespunzătoare” care se va desfăşura in cadrul Facultatii de Kinetoterapie, din Drobeta Turnu Severin (str Traian, nr 277A) în ziua de vineri, 26 mai 2017, între orele 11.00-13.00.

   În cadrul seminarului se vor prezenta cei 8 paşi ce trebuie parcurşi în furnizarea unui scaun rulant corespunzător, conform Ghidului privind furnizarea scaunelor rulante cu antrenare manuală în regiuni cu resurse limitate al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, precum şi importanţa furnizării scaunului rulant corespunzător împreună cu instruirea pentru viaţă independentă, în vederea facilitării incluziunii sociale a persoanelor cu dizabilităţi locomotorii.

   Evenimentul este organizat în cadrul proiectului „ACCESS - Dobândirea de competenţe esenţiale pentru dezvoltarea de servicii eficace oferite utilizatorilor de scaun rulant” pe care Fundaţia Motivation România il desfăşoară în parteneriat cu organizaţia World Vision şi care este finanţat de USAID - Agenţia Statelor Unite pentru Dezvoltare Internaţională, prin World Vision şi JSI conform grantului APC-GM-0029-008.

 

 seminar 02  seminar 03