Sedinta de lucru a Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane
Luni, 22 Octombrie 2007 15:46
În zilele de 22 - 24 octombrie 2007, la Resedinta patriarhalã, sub presedintia Prea Fericitului Pãrinte Patriarh Daniel va avea loc sedinta de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, informeazã Biroul de Presã al Patriarhiei Române.
Pe ordinea de zi se aflã teme referitoare la activitatea internã si externã a Bisericii, dintre care mentionãm:
- Referatul Cancelariei Sfântului Sinod cu privire la proiectul noului Statut pentru Organizarea si Functionarea Bisericii Ortodoxe Române;
- Protocolul de Cooperare în domeniul incluziunii sociale, încheiat între Patriarhia Românã si Guvernul României (2 octombrie 2007);
- Evaluarea activitãtii pastorale a ierarhilor Bisericii Ortodoxe Române în timpul regimului comunist-ateu;
- Referatul Comisiei sinodale pentru canonizarea sfintilor români cuprinzând propunerea de trecere în rândul sfintilor a Mucenicului Atanasie Todoran din Tara Nãsãudului, cu ziua de sãrbãtorire la 12 noiembrie;
- Referatul Mitropoliei Clujului, Albei, Crisanei si Maramuresului prin care Î.P.S. Mitropolit Bartolomeu a înaintat Sfântului Sinod hotãrârea Adunãrii Eparhiale a Episcopiei Oradiei, Bihorului si Sãlajului prin care s-a aprobat înfiintarea Episcopiei Zalãului, Silvaniei si Sãlajului.
 
A consemnat Pr. Viorel Vlãducu, consilier mass-media.