Se resfinţeşte biserica de la Meriş
Joi, 15 Septembrie 2016 10:03

sigla episcopie - originalDuminică, 18 septembrie 2016 părintele episcop Nicodim va săvârşi slujba de resfintire a bisericii de la Meriş. Sfantul locaş poartă hramul „ Sf. Ier. Nicolae si Sf. Mc. Gheorghe” şi a fost zidit intre anii 1878-1887.

Între anii 1979-1982 a fost restaurata pictura şi a fost resfinţită de către consilierul administrativ Pr. Dumitru Marica.

Ântrucat, cu trecerea timplului, sfantul lacas a suferit degardari atat in interior cat si in exterior, intre anii 2012-2016 au avut loc, prin contributia bunilor enoriasi ai parohiei o serie de lucrari dupa cum urmeaza: -          consolidarea temeliei bisericii; -             s-a refacut fatada; -        s-a refacut acoperisul si s-a pus invelitoare de cupru; -    s-a restaurat pictura in pridvor si draperia in biserica; -             s-au refacut medalioanele cu hramurile bisericii in mozaic; -        s-a pus centrala pe lemne; -       s-a schimbat policandru; -            s-a schimbat dusumeaua care era putrezita si s-a pus parchet; -            s-a vopsit tamplaria; -     s-a contruit o magazie pentru lemne; -   s-a construit un spatiu pentru biblioteca si cancelarie parohiala; -           s-a refacut instalatia electrica.

Aceste eforturi deosebite au fost realizate prin implicarea preotul paroh Vilceanu Gheorghe.