Se împlinesc 59 de ani de la naşterea Mitropolitului Olteniei: IPS Părinte Irineu la ceas aniversar
Miercuri, 16 Noiembrie 2016 09:27

IPS IRINEUÎnaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, împlineşte astăzi 59 de ani de viaţă. O vârstă binecuvântată de Dumnezeu, împodobită cu multe daruri duhovniceşti, aşezate în slujba Sfântei noastre Biserici Ortodoxe.

Ziua de 16 noiembrie reînvie în mintea şi inima poporului celui binecredincios din Oltenia, clerici şi credincioşi deopotrivă, imaginea părintească a Părintelui nostru Mitropolit, rânduit de Mântuitorul Hristos ca Arhipăstor în scaunul vlădicesc de la Craiova. Înaltpreasfinţia Sa sărbătoreşte astăzi 59 de ani de la clipa când Dumnezeu l-a rânduit să vină pe lume pentru a împodobi lucrarea Mânilor Sale. Nu puţin lucru este astfel aducerea aminte de Părintele nostru, cel care în tot ceasul, „cu timp şi fără timp”, veghează şi slujeşte neobosit la bunul mers al Sfintei Arhiepiscopii a Craiovei.

Să ne trăiţi întru mulţi ani Înaltpreasfinţite Părinte Mitropolit!