Sărbătorirea "Zilei Eroilor" În Drobeta Turnu Severin
Publicat de Viorel Ianasi   
Miercuri, 24 Mai 2017 12:39

zeÎn semn de recunoştinţă pentru eroii care au murit luptând pentru libertate, credinţă, întregirea neamului şi care au pus, prin jertfa lor, patria mai presus decât propria existenţă, Primăria Drobeta Turnu Severin organizează în data de 25 mai 2017, orele 12.00, ceremonialul de sărbătoare a Zilei Eroilor la Monumentul Eroilor din Parcul Rozelor.

Pentru slujba de pomenire a eroilor neamului, din partea Episcopiei Severinului și Strehaiei a fost delegat un sobor de preoți din care va face parte: Pr. Claudiu Crăciun, consilier administrativ, Pr. Ionuț Ștefan, inspector eparhial, și Pr. Ionuț Semenescu-Blidaru, protoiereu al Protoieriei Drobeta.

La activitate alături de reprezentanţi ai administraţiei publice locale, veteranii de război, militari şi poliţişti, sunt invitaţi să participe cadrele militare în rezervă şi retragere, reprezentanţii organizaţiilor sociale şi culturale, cetăţeni şi elevi ai municipiului.