S-a desfăşurat a zecea ediţie a concursului “Ucenicii Credinţei”
Publicat de Viorel Ianasi   
Joi, 08 Iunie 2017 12:51

DSC UCMiercuri, 7 iunie 2017, la Şcoala Gimnazială Nr. 6 din Drobeta-Turnu Severin, s-a desfăşurat a X - a ediţie concursul judeţean “Ucenicii credinţei”, fiind implicate 23 echipaje de la clasa a III-a si 13 echipaje de la clasa a IV-a, cu un total de 72 de copii. Elevii sunt de la mai multe şcoli din judeţul Mehedinţi, aceştia având astfel posibilitatea să-şi verifice cunoştinţele de religie însuşite până acum, dar şi să lege prietenii cu ceilalţi participanţi.

Elevii claselor a III-a au pregătit teme referitoare la Botezul Domnului, Naşterea Domnului, Taina Spovedaniei şi Împărtăşaniei, Învierea şi Înălţarea Domnului, iar la clasa a IV-a despre Biblie şi Biserică, Mărturisirea şi trăirea credinţei de către şfinţi, Cu Hristos, în Săptămâna Patimilor, precum Duminica Învierii.

Elevii participanţi la acest concurs vor primi diplome şi premii luni, 12 iunie 2017, ora 16.00, precum şi binecuvântarea Prea Sfinţitului Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei la Catedrala Episcopală.