Ruga orșoveană la a VIII-a ediție
Luni, 05 Iunie 2017 15:42

DSC 1855Duminică, 4 iunie, orşovenii au participat în număr mare la evenimentele cultural-artistice şi religioase, organizate de Parohia " Sfântul Nicolae", sub genericul " Ruga Orşoveană".

Ajunsă la cea de-a opta ediţie, iniţiativa preotului paroh Iulian Nedelcu, s-a dorit a fi o restituire a unei tradiţii locale, întreruptă după anul 1951, o dată cu deportările făcute în timpul regimului comunist în Câmpia Bărăganului.
În primii ani, manifestarea cultural-artistică şi religioasă s-a desfăşurat într-un cadru mai restrâns, doar în incinta bisericii, însă de la un an la altul a căpătat noi valenţe. Curtea sfântului lăcaş de închinare a devenit astfel locul în care se întâlnesc sute de orşoveni pentru a se bucura la sărbătoarea comunităţii.
Evenimentul de anul acesta a debutat cu oficierea Sfintei Liturghii din Duminica Rusaliilor şi a continuat cu vernisajul unor expoziții:
- expozitia de icoane pe lemn realizate de Liviu si Lăcrămioara Anton
- expoziția de fotografie realizată de Horia Goliciu, Director al Clubului Sportiv Național Orșova;
- expoziția de icoane pictate pe tablă apartinatoare parohiei Orșova.
Au fost prezenți la eveniment reprezentanți ai autorităților locale și Preasfințitului Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei precum si vicarul eparhial Parintele Mihai Zorilă.
Un moment deosebit a constat în decernarea unor diplome de excelenţă olimpicilor de la Clubul Sportiv Național Orşova (canotaj și kaiac-canoe), precum şi acordarea de diplome elevilor din cadrul unităților de învățământ din Municipiul Orșova si Drobeta Turnu Severin (Școala Gimnazială Petru Dumitriu din Orșova, Școala Gimnazială Pamfil Șeicaru din Orșova, Liceul Teoretic Traian Lalescu din Orșova, Colegiul Național Ștefan Odobleja din Drobeta Turnu Severin și Palatul Copiilor Drobeta Turnu Severin, filiala Orșova) care au obținut premii la olimpiadele județene, naționale și internaționale în anul 2017.
Ziua de sărbătoare a continuat cu programe artistice susținute de elevii mai multor școli din Orșova și Drobeta Turnu Severin: Şcoala „Petru Dumitriu" din Orşova; -Şcoala „Pamfil Şeicaru" din Orşova; -Liceul Teoretic „Traian Lalescu" din Orşova; -Colegiul Tehnic Dierna din Orșova; -Palatul Copiilor Dr. Turnu Severin, filiala Orșova; -Colegiul Național Pedagogic „Ștefan Odobleja" din Drobeta Turnu Severin; - Liceul de Muzică „I. Șt. Paulian" din Drobeta Turnu Severin şi Școala Gimnazială Nr. 3 din Drobeta Turnu Severin.
,,Ruga Orşoveană" a continuat şi luni, 5 iunie, cu Sfânta Liturghie, evenimentul fiind încununat după-amiaza cu un alt program folcloric susţinut de solişti vocali şi instrumentişti din Banat.

 

Foto: Aurel Gherghinescu

DSC 1634DSC 1642DSC 1643

DSC 1650DSC 1653

DSC 1655DSC 1659DSC 1665

DSC 1678DSC 1684DSC 1686DSC 1691DSC 1699DSC 1703

DSC 1724DSC 1712DSC 1748

DSC 1753DSC 1766DSC 1762

DSC 1771DSC 1800DSC 1801

DSC 1804DSC 1812DSC 1819

DSC 1831DSC 1834DSC 1843

DSC 1860