PS Nicodim va sluji la mănăstirea Prislop
Joi, 24 Noiembrie 2016 17:43

mormantul-parintelui-arsenie-boca-91Luni, 28 noiembrie 2016, la invitația Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, ierarhul nostru-Preasfinţitul Părinte Episcop Nicodim va sluji la mănăstirea Prislop din județul Hunedoara.

Devenită un centru al spiritualității noastre și un reper de neocolit pentru credincioși, Mănăstirea Prislop este locul unde își așteaptă învierea Părintele Arsenie, unul din marii duhovnici ai noștri și una din marile conștiințe eclesiastice care au trăit în țara noastră. Mărturia acestui om binecuvântat de Dumnezeu se oferă pelerinilor care trec pragul Prislopului ca un exemplu de viață și credință.

La 28 noiembrie se împlinesc 27 de ani de la trecerea la cele veşnice a părintelui Arsenie Boca. Este înmormântat în cimitirul Mănăstirii Prislop.