PS Nicodim participă la Iaşi la Sărbătoarea Cuvioasei Parascheva
Joi, 13 Octombrie 2016 08:51

sfanta-parascheva1La praznicul Cuvioasei Parascheva, ierarhul nostru va răspunde invitaţiei Înalpreasfinţitului Părinte Mitropolit Teofan la Moldovei şi Bucovinei şi va particpa la manifestările prilejuite de cinstirea ocrotitoarei Moldovei.

O delegaţie cipriotă, condusă de Înaltpreasfinţitul Părinte Atanasie, Mitropolit de Limassol, a adus la Iaşi în dimineaţa zilei de 12 octombrie 2016 moaştele Sf. Cuv. Neofit Zăvorâtul. Oaspeţii au fost întâmpinaţi pe Aeroportul Internaţional din Iaşi de o delegaţie condusă de Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, după cum ne-a precizat Tudorel Rusu, Redactor Ziarul Lumina, Ediţia de Moldova.

Primirea oficială a avut loc în Catedrala mitropolitană din Iaşi, fiind urmată de o slujbă de Te-Deum oficiată de Preasfinţitul Părinte Calinic, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor.

La final, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei le-a urat Bun venit oaspeţilor. De asemenea, Înalptreasfinţia Sa şi-a exprimat încrederea că Sf. Cuv. Neofit Zăvorâtul va deveni mai cunoscut în ţara noastră după prezenţa sa la manifestările religioase dedicate Ocrotitoarei Moldovei.

Rânduit-a Dumnezeu să avem pentru câteva zile aici, la Iași, o părticică din moaștele Sfântului Neofit Zăvorâtul, mare pustnic de la începutul mileniului II al creștinătății, trăitor în insula Cipru și nevoitor timp de peste 60 de ani într-o grotă din această insulă binecuvântată. Sfintele sale moaște vor fi așezate lângă moaștele Sfintei Cuvioase Parascheva și vor rămâne spre închinarea pelerinilor până în ziua de sâmbătă, 15 octombrie. Acest mare sfânt al Bisericii, odată cu prezența sfintelor sale moaște în țara noastră și prin tipărirea în limba română a operei sale filocalice în cinci volume, va deveni mai cunoscut și în arealul nostru românesc. Sfântul Cuvios Neofit va fi de acum cunoscut atât în sfintele noastre mănăstiri, cât și în casele credincioșilor; opera sa filocalică va hrăni cu siguranță sufletele credincioșilor însetate de adevăr, de iubire, de frumusețe, a spus ierarhul.

La rândul său, Mitropolitul de Limassol a transmis salutul ierarhilor, clerului şi credincioşilor din Biserica Ortodoxă din Cipru.

Pentru noi este o mare binecuvântare faptul că ne aflăm împreună cu frățiile voastre la această sfântă sărbătoare. Dar este și o mare binecuvântare și pentru că, prin prilejul acestui sfânt hram, am adus cu noi sfintele moaște ale Sfântului Neofit. Sfântul Neofit Zăvorâtul este unul dintre cei mai iubiți sfinți ai Bisericii Ciprului. Este sfântul care înfrumusețează biserica noastră locală a Ciprului de mai multe veacuri, iar atât mănăstirea sa, cât și locul nevoinței sale, sunt pentru noi spitale duhovnicești unde ne vindecăm de patimile și păcatele noastre și liman duhovnicesc unde ne odihnim de problemele și de ispitele zilnice. Considerăm a fi un mare eveniment duhovnicesc faptul că un sfânt al Bisericii Ciprului a fost adus spre spre închinare și spre venerare poporului dreptcredincios din Moldova și România. Vă transmit cu această ocazie și urările de bine și dragoste din partea ierarhilor Bisericii Ciprului, a clerului și a poporului nostru dreptcredincios și vă mulțumesc foarte mult pentru cinstea acordată și pentru iubirea frățească pe care ne-o arătați.

Sfintele moaşte ale Sfântului Cuvios Neofit au fost aşezate spre închinare alături de moaştele Sfintei Cuvioase Parascheva. Moaştele celor doi sfinți au fost purtate în procesiunea Calea Sfinţilor ce va avea loc pe străzile din centrul Iaşului.